Committees

General Chair
Jaan Raik, Tallinn TU (EE)

General Vice-Chair
Heinrich T. Vierhaus, BTU Cottbus (DE)

Honorary Chair
Raimund Ubar, Tallinn TU (EE)

Program Chair
Viera Stopjaková, Slovak UT (SK)

Program Co-Chair
Witold Pleskacz, Warsaw UT (PL)

Topic Chairs
Martin Daněk, UTIA, Prague (CZ)
Tomasz Garbolino, SUT, Gliwice (PL)
Sebastian Sattler, UEN, Erlangen (D)

Organizing Committee Chair
Maksim Jenihhin, Tallinn TU (EE)

Finance Chair
Helena Kruus, Tallinn TU (EE)

Steering Committee    
Z. Kotásek (CZ) - chair
T. Garbolino (PL)
E. Gramatová (SK)
E. Hrynkiewicz (PL)
A. Krasniewski (PL)
H. Manhaeve (B)
O. Novák (CZ)
A. Pataricza (HU)
A. Pawlak (PL)
J. Raik (EE)
M. Renovell (F)
A. Steininger (A)
V. Stopjaková (SK)
H.T. Vierhaus (DE)
K. Vlcek (CZ)
     
Program Committee    
W. Anheier (DE)
E. Armengaud (AT)
M. Balá (SK)
D. Borrione (FR)
T. Borejko (PL)
A. Bosio (FR)
G. Carlsson (SE)
S. Chakravarty (US)
M. Danek (CZ)
A. Dabrowski (PL)
M. Dietrich (DE)
R. Drechsler (DE)
M. Drutarovsky (SK)
P. Ellervee (EE)
J. Figueras (ES)
M. Fischerová (SK)
P. Fišer (CZ)
M. Függer (AT)
T. Garbolino (PL)
P. Girard (FR)
M. Glesner (DE)
E. Gramatová (SK)
E. Grass (DE)
K. Gucwa (PL)
S. Hamdioui (NL)
S. Hellebrand (DE)
A. Hlawiczka (PL)
E. Hrynkievicz (PL)
K. Jelemenská (SK)
M. Jenihhin (EE)
G. Jervan (EE)
L. Józwiak (NL)
Z. Kotásek (CZ)
R. Kraemer (DE)
A. Krasniewski (PL)
H. Kubátová (CZ)
W. Kuzmicz (PL)
E. Larsson (SE)
B. Lent (CH)
R. Leveugle (FR)
M. Lubaszewski (BR)
L. Majer (SK)
H. Manhaeve (BE)
O. Novák (CZ)
F. Novak (SI)
I. O´Connor (FR)
A. Pataricza (HU)
A. Pawlak (PL)
Z. Peng (SE)
D. Pienkowski (PL)
S. Piestrak (FR)
W. Pleskacz (PL)
A. Pleštil (CZ)
P. Prinetto (IT)
Z. Raida (CZ)
J. Raik (EE)
M. Renovell (FR)
T. Roska (HU)
B. Rouzeyre (FR)
G. Russell (UK)
S. Sattler (DE)
M. Schölzel (DE)
J. Segura (ES)
L. Sekanina (CZ)
O. Sentieys (FR)
M. Sonza Reorda (IT)
J. Sosnowski (PL)
Z. Stamenkovic (DE)
A. Steininger (AT)
V. Stopjaková (SK)
O. Šubrt (CZ)
P. Teixeira (PT)
R. Ubar (EE)
M. Udrescu (RO)
D. Vazquez-Garcia (ES)
H.T. Vierhaus (DE)
K. Vlcek (CZ)
H.J.Wunderlich (DE)
H. Zimmermann (AT)

Local Organizing Committee (Tallinn TU)
A. Karputkin, I. Aleksejev, E. Orasson, T. Robal, S. Kostin, A. Tšertov, A. Tšepurov